Arduino Leonardo Özellikleri
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

ARDUINO LEONARDO

Arduino Leonardo ATmega32u4 mikrodenetleyici içeren bir Arduino kartıdır. Arduino Leonardo 'nun diğer kartlardan farkı ATmega32u4 mikrodenetleyicinin kendi dahili USB haberleşme özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle ikinci bir işlemci gerektirmez. Bu sayede Arduino Leonardo bağlandığı bir bilgisayara bir mouse ya da klavye olarak ya da sanal bir CDC seri / COM portu gibi görünebilir.

Arduino Leonardo Arduino Leonardo
Arduino Leonardo ön yüz Arduino Leonardo arka yüz

Arduino Leonardo 'nun 20 tane dijital giriş / çıkış pini vardır. Bunlardan 7 tanesi PWM çıkışı olarak, 12 tanesi de analog giriş olarak kullanılabilir. Ayrıca bir adet 16 MHz kristal osilatörü, USB bağlantısı, power jakı (2.1mm), ICSP başlığı ve reset butonu bulunmaktadır. Arduino Leonardo bir mikrodenetleyiciyi desteklemek için gerekli bileşenlerin hepsini içerir.

Aşağıdaki resimde Arduino Leonardo 'nun pinleri gösterilmektedir.

Arduino Leonardo pinleri

Arduino Leonardo Teknik Özellikleri

Mikrodenetleyici : ATmega32u4
Çalışma gerilimi : +5 V DC
Tavsiye edilen besleme gerilimi : 7 - 12 V DC
Besleme gerilimi limitleri : 6 - 20 V
Dijital giriş / çıkış pinleri : 20 tane
PWM çıkışları : 7 tane
Analog giriş pinleri : 12 tane
Giriş / çıkış pini başına düşen DC akım : 40 mA
3,3 V pini için akım : 50 mA
Flash hafıza : 32 KB (4 KB bootloader için kullanılır)
SRAM : 2.5 KB
EEPROM : 1 KB
Saat frekansı : 16 MHz

Arduino Leonardo kart şematiği
Arduino Leonardo Eagle dosyaları
ATmega32u4 datasheet

Güç

Arduino Leonardo bir USB kablosu ile bilgisayar bağlanarak çalıştırılabilir ya da harici bir güç kaynağından beslenebilir. Harici güç kaynağı bir AC-DC adaptör ya da bir pil / batarya olabilir. Adaptörün 2.1 mm jaklı ucunun merkezi pozitif olmalıdır ve Arduino Leonardo 'nun power girişine takılmalıdır. Pil veya bataryanın uçları ise power konnektörünün GND ve Vin pinlerine bağlanmalıdır.

Arduino Leonardo 6 V - 20 V aralığında bir harici güç kaynağı ile beslenebilir. Ancak 7 V altında bir besleme yapıldığında 5V pini 5 V tan daha düşük çıkış verebilir ve kart kararsız çalışabilir. 12 V üzerinde bir voltaj beslemesi yapılması durumunda ise regülatör fazla ısınabilir ve karta zarar verebilir. Bu nedenle tavsiye edilen besleme gerilimi 7 V - 12 V aralığındadır.

VIN : Arduino Leonardo kartına harici bir güç kaynağı bağlandığında kullanılan voltaj girişidir.

5V : Bu pin Arduino kartındaki regülatörden 5 V çıkış sağlar. Kart DC power jakından (2 numaralı kısım) 7-12 V adaptör ile, USB jakından (1 numaralı kısım) 5 V ile ya da VIN pininden 7-12 V ile beslenebilir. 5V ve 3.3V pininden voltaj beslemesi regülatörü bertaraf eder ve karta zarar verir.

3.3V : Arduino kart üzerindeki regülatörden sağlanan 3,3V çıkışıdır. Maksimum 50 mA dir.

GND : Toprak pinidir.

IOREF : Arduino kartlar üzerindeki bu pin, mikrodenetleyicinin çalıştığı voltaj referansını sağlar. Kartın giriş / çıkış pinlerinin çalıştığı voltajdır. Leonardo için bu değer 5 V tur.

Giriş ve Çıkışlar

Arduino Leonardo 'da bulunan 20 tane dijital giriş / çıkış pininin tamamı, pinMode(), digitalWrite() ve digitalRead() fonksiyonları ile giriş ya da çıkış olarak kullanılabilir. Bu pinler 5 V ile çalışır. Her pin maksimum 40 mA çekebilir ya da sağlayabilir ve 20-50 KOhm dahili pull - up dirençleri vardır. Ayrıca bazı pinlerin özel fonksiyonları vardır:

Serial: 0 (RX) ve 1 (TX) : Bu pinler, ATmega32u4 'ün dahili seri haberleşmesini kullanarak TTL seri data almak (receive - RX) ve yaymak (transmit - TX) içindir. Arduino Leonardo 'da Serial sınıfı , USB (CDC) anlamına gelir. 0 ve 1 pinlerindeki TTL Serial için Serial1 sınıfını kullanınız.

TWI : 2 SDA 3 SCL : Wire kütüphanesini kullanarak TWI haberleşmesini destekler.

Harici kesmeler 3 (kesme 0), 2 (kesme 1), 0 (kesme 2), 1 (kesme 3) ve 7 (kesme 4) : Bu pinler bir kesmeyi tetiklemek için kullanılabilir.

PWM:3, 5, 6, 9, 10, 11, ve 13 : Bu pinler analogWrite () fonksiyonu ile 8-bit PWM sinyali sağlar.

SPI: ICSP header üzerinde : Bu pinler SPI kütüphanesi ile SPI haberleşmeyi sağlar. Arduino Leonardo 'da SPI pinleri, Arduino Uno 'da olduğu gibi herhangi bir dijital giriş/çıkış pinine bağlı değildir. Sadece ICSP konnektörü üzerinden erişilebilir. Bu da demek oluyor ki eğer elinizde SPI kullanan ama 6 pinli ICSP konnektörü olmayan bir shield varsa, bu shield Arduino Leonardo ile çalışmayacaktır.

LED 13 : Dijital pin 13 e bağlı bir leddir. Pinin değeri High olduğunda yanar, Low olduğunda söner.

Analog girişler : A0-A5, A6 - A11 (dijital pinler üzerinde 4, 6, 8, 9, 10, ve 12) : Arduino Leonardo 'nun 12 tane analog girişi vardı ve bunların her biri aynı zamanda dijital giriş/çıkış olarak kullanılabilir. A0 dan A5 e kadar olan pinler Arduino Uno 'daki ile aynı yerdedir. A6 dan A11 e kadar olan pinler ise sırasıyla dijital 4, 6, 8, 9, 10, ve 12 pinlerindedir. Her bir analog girişi 10 bitlik çözünürlüğü destekler. Varsayılan ayarlarda topraktan 5 V a kadar ölçerler. Ancak, AREF pini ve analogReference() fonksiyonu kullanılarak üst limit ayarlanabilir.

AREF : Analog girişler için referans voltajıdır. analogReference() fonksiyonu ile kullanılır.

RESET : Mikrodenetleyiciyi resetlemek içindir. Genellikle shield üzerine reset butonu eklemek için kullanılır.

Haberleşme

Arduino Leonardo bir bilgisayar ile, başka bir Arduino ile ya da diğer mikrodenetleyiciler ile haberleşme için çeşitli imkanlar sunar. ATmega32u4 mikrodenetleyicisi dijital pin 0 (RX) ve 1 (TX) üzerinden etkinleştirilebilen TTL (5V) seri haberleşme sağlar. Ayrıca 32u4 USB üzerinden seri (CDC) haberleşmesine izin verir ve bilgisayardaki yazılıma sanal bir com portu olarak görünür. Bu çip aynı zamanda USB COM sürücülerini kullanarak tam hızlı bir USB 2.0 aygıt gibi davranır. Windows 'ta bir .inf dosyası gereklidir. Kart üzerindeki RX ve TX ledleri USB den seri çipe ve USB den bilgisayara veri giderken yanıp söner.

SoftwareSerial kütüphanesi Leonardo 'nun dijital pinlerinden herhangi biri üzerinden seri haberleşmeye imkan sağlar.

ATmega32u4 aynı zamanda I2C (TWI) ve SPI haberleşmelerini de destekler. Arduino yazılımı, I2C nin kullanımını kolaylaştırmak için Wire kütüphanesini içerir.

Arduino Leonardo genel bir klavye ya da mouse gibi görünür ve Klavye ve Mouse sınıfları kullanılarak bu giriş cihazlarını kontrol etmek için programlanabilir.

Programlama

Arduino Leonardo 'yu programlamak için Arduino programını buradan indirmeniz gerekir. Programı indirip açtıktan sonra Tools > Board menüsünden Arduino Leonardo seçiniz.

Arduino Leonardo üzerindeki ATmega32u4 mikrodenetleyicisine önceden bir bootloader yüklenmiştir. Bu bootloader sayesinde Arduino 'yu programlamanız için harici bir programlayıcı donanımına ihtiyacınız olmaz. Orjinal STK500 programını kullanarak haberleşir.

Ayrıca Arduino ISP kullanarak Arduino 'nun bootloader 'ını devre dışı bırakabilir ve mikrodenetleyiciyi ICSP (In Circuit Serial Programming) pini üzerinden programlayabilirsiniz.

USB Aşırı Akım Koruması

Arduino Leonardo, bilgisayarınızın USB portunu aşırı akım ve kısa devreden koruyan resetlenebilir bir çoklu sigortası bulunur. Çoğu bilgilsayarın portlar için kendi korumaları olmasına rağmen bu sigorta ekstra bir koruma katmanı sağlar. Eğer USB portuna 500 mA den fazla bir yük binerse, sigorta otomatik olarak bağlantıyı kısa devre veya aşırı akım durumu ortadan kalkana dek keser.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik