Arduino Ethernet Shield Özellikleri
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

ARDUINO ETHERNET SHIELD

Arduino Ethernet Shield Wiznet W5100 ethernet çipine dayalı bir karttır. Arduino Ethernet Shield kartını bir Arduino kartı üzerine takıp bir RJ45 kablo ile kablolu internet ağına bağladıktan sonra birkaç basit işlemi takip edip Arduino kartınızı kolaylıkla internete bağlayabilirsiniz. Diğer bütün Arduino kartları ve platformları gibi Arduino Ethernet Shield kartı da açık kaynaklıdır.

Arduino Ethernet Shield hem TCP hem de UDP uyumludur. Kart ayrıca dörde kadar eş zamanlı soket bağlantısını destekler. Ethernet kütüphanesini kullanıarak Arduino Ethernet Shield R3 ile ethernet üzerinden internete bağlanan uygulamalar geliştirmek mümkündür.

Arduino Ethernet Shield Arduino Ethernet Shield
Arduino Ethernet Shield ön yüz Arduino Ethernet Shield arka yüz

Arduino Ethernet Shield kartının son versiyonu Arduino 1.0 pinout 'a sahip olduğu için tüm Arduino / Genuino kartları ile uyumludur. Kart üzerinde bulunan dahili Micro SD kart okuyucuya SD kütüphanesinden erişilebilir. Arduino Ethernet Shield kartında, W5100 çipinin güç verildiğinde doğru şekilde resetlendiğinin kontrol edilmesi için reset denetleyicisi bulunur. Kartın önceki versiyonları Arduino / Genuino Mega ile uyumlu değildir ve güç verildikten sonra el ile resetlenmesi gerekir.

Arduino Ethernet Shield kart şematiği (PDF)
Arduino Ethernet Shield Eagle çizim dosyaları (ZIP)

Arduino Ethernet Shield Teknik Özellikleri

Çalışma gerilimi : 5 V
Ethernet denetleyicisi : W5100 (dahili 16K buffer)
Bağlantı hızı : 10 / 100 Mb
IEEE802.3af uyumlu
Arduino ile SPI üzerinden bağlantı

Arduino / Genuino Kartları ile Kullanım

Arduino, W5100 ve SD kart ile haberleşirken SPI yolunu kullanır. Bunlar, Uno üzerinde dijital 10, 11, 12 ve 13, Mega üzerinde ise dijital 50, 51 ve 52 pinleridir. Her iki kart üzerinde de pin 10 W5100 'ı seçmek için pin 4 ise SD kartı seçmek için kullanılır. Bu nedenle Arduino Ethernet Shield ile kullanıldığında, bu pinler genel amaçlı giriş / çıkış pinleri olarak kullanılamaz.

Hem W5100 hem de SD kart SPI yolunu kullanmakta olduğu için her ikisi aynı anda aktif olamaz. Eğer programınızda iki çevresel birimi de kullanıyorsanız bunların seçimlerini ayrı ayrı kaldırmanız gerekir. Bunu SD kart ile yapmak için, pin 4 çıkış olarak yazılıp HIGH verilir. Aynını W5100 ile yapmak için ise pin 10 çıkış olarak yazılarak HIGH verilir.

Arduino Ethernet Shield üzerindeki reset butonu hem Arduino ana kartını hem de Arduino Ethernet Shield kartını resetler.

Devre Üzerindeki İndikatörler

PWR : Kartın güç bağlantısının yapıldığını gösterir.

LINK : Bir ağ bağlantısının olduğunu gösterir ve bir veri alırken ya da gönderirken yanıp söner.

FULLD : Ağ bağlantısının tam çift yönlü olduğunu gösterir.

100M : 100 Mb/s ağ bağlantısı hızı olduğunu gösterir.

RX : Veri alındığında yanıp söner.

TX : Veri gönderildiğinde yanıp söner.

COLL : Ağ kesişmeleri algılandığında yanıp söner.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik