Arduino GSM Shield Özellikleri
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

ARDUINO GSM SHIELD

Arduino GSM Shield, bir Arduino kartının GPRS kablosuz ağını kullanarak internete bağlanabilmesini, sesli aramalar yapabilmesini ya da alabilmesini (harici mikrofon ve hoparlör gerektirir) ve SMS mesajlarını gönderebilmesini ya da alabilmesini sağlar. Arduino ürünlerinin tamamında olduğu gibi Arduino GSM Shield de açık kaynaklıdır.

Arduino GSM Shield
, Quectel M10 radyo modem kullanır. Arduino GSM Shield içeren uygulamalar için GSM kütüphanesinden faydalanabilirsiniz. Kart, M10 ile seri haberleşme için dijital pin 2 ve 3 ü kullanır. Pin 2 M10 'un TX pinine, pin 3 ise RX pinine bağlıdır. Modemin PWRKEY pini ise Arduino 'nun pin 7 sine bağlıdır.

M10 dört-bantlı bir GSM / GPRS modemidir ve GSM850MHz, GSM900MHz, GSM1800MHz ve PCS1900MHz frekansları ile çalışır. Bir GPRS bağlantısı üzerinden TCP/UDP ve HTTP protokollerini destekler. GPRS veri indirme bağlantısı ve yükleme bağlantısı maksimum hızı 85.6 kbps dir.

Arduino GSM Shield Arduino GSM Shield
Arduino GSM Shield ön yüz Arduino GSM Shield arka yüz

Arduino GSM Shield makinelere arası (machine to machine - M2M) uygulamalar geliştirmek için uygun olan Telefonica / Movilforum SIM kart ile birlikte satılmaktadır. Ancak bu kartı kullanmak zorunlu değildir. Bulunduğunuz bölgede ağı olan herhangi bir SIM kartı kullanabilirsiniz.

Arduino GSM Shield kart şematiği (PDF)
Arduino GSM Shield Eagle çizim dosyaları (ZIP)

Güç

Arduino GSM Shield eklentisinin 700 mA ile 1000 mA arasında güç sağlayabilen harici bir güç kaynağıdan beslenmesi önerilmektedir. Modem kullanıldığında kartın çalışması için gereken akım bir USB bağlantısından sağlanamayacağı için Arduino kartın ve Arduino GSM Shield eklentisinin USB üzerinden beslenmesi önerilmez.

Arduino / Genuino Kartları ile Kullanım

Arduino GSM Shield eklentisi Arduino / Genuino Uno, Mega 2560, Mega ADK, Yun ve Leonardo ile kullanılabilir. Arduino Due ise şu anda desteklenmemektedir. Arduino GSM Shield eklentisini kullanmak için SIM kart yuvasına SIM kartı aşağıdaki resimdeki gibi yerleştirdikten sonra eklenti Arduino kartı üzerine yerleştirilir.

Arduino GSM Shield SIM kart Arduino GSM shield kullanımı

Karta program yüklemek için Arduino karta USB takılarak bilgilsayara bağlanır ve Arduino IDE kullanılarak kart programlanır. Ardından USB bağlantısı çıkartılarak harici güç kaynağı bağlanır.

Dijital pinler 2, 3 ve 7 Arduino ile modem arasındaki haberleşme için ayrılmış olduğundan Arduino programlarınızda kullanılamaz.

Sarı durum ledi yandığından modeme güç verildiği ve ağa bağlanmayı deneyebileceğiniz anlamına gelir
.

Arduino GSM Shield

Devre Üzerindeki İndikatörler

ON : Karta güç verildiğini gösterir.

Status : Modeme güç verildiğinde ve GSM / GPRS ağı üzerinde veri transferine başlandığında yanar.

Net : Modem radyo ağı ile haberleştiği zaman yanıp söner.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik