Çizgi İzleyen Robot, Çizgi İzleyen Robot Yapımı
   

Bilgiler

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

DİSKBOT ALEV SÖNDÜREN ROBOT

Bu robot projesinin üretimi sonlandırıldığından siparişi alınmamaktadır. Satışa sunulmuş olan robot projelerimizi incelemek için robot projeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diskbot Alev Söndüren Robot Diskbot Mum Söndüren Robot Diskbot Mum Alevini Söndüren Robot

Diskbot alev söndüren robot siyah zemin üzerindeki beyaz çizgiyi takip eder.

Robot üzerinde bulunan iki adet alev sensörü modülü , robotun pist üzerindeki hareketi sırasında çizginin sağına ve soluna yerleştirilmiş yanmakta olan mumların algılanmasını sağlar.

Robot üzerindeki alev sensörü modüllerinden herhangi biri mum alevini algıladığında, robot durur. Alevin söndürülmesi için, hangi yöndeki alev sensörü aktif ise, servo motor hareket ederek fanı o yöne döndürür. Daha sonra fan belirli bir süre çalışır ve alevi söndürür. Servo motor fanı tekrar başlangıç pozisyonuna getirir ve robot pisti izlemeye devam eder. Alev sensörlerinden biri tekrar mum alevi algıladığında, robot aynı işlemleri tekrar eder.

Diskbot alev söndüren robot, 1 adet 9 V alkalin pil ile çalışmaktadır.

Diskbot alev söndüren robot ana devresi üzerinde; pic devresi (PIC16F628A), voltaj regülatörü (LM7805) ve motor sürücü devre (L293D motor sürücü entegresi ) bulunmaktadır.

Diskbot alev söndüren robot de sensör olarak 3 adet CNY70 kontrast sensörü ve 2 adet alev sensörü modülü kullanılmıştır.

Diskbot Alev Söndüren Robot Videosu
Sık Sorulan Sorular
Üretimi Sonlandırılmıştır
robotik