Robot Kol Projeleri, Robot Kol Çeşitleri
   

Bilgiler

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi


Bu sayfadaki robot projesinin siparişi alınmamakta ve satışı yapılmamaktadır. Satışa sunulmuş olan robot projelerimizi incelemek için robot projeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ROBOT KOL UYGULAMALARI

Beş Eksenli Eklemli Robot Kol ORION Robot kollar günümüzde fabrikalarda, atölyelerde, tıpta, laboratuvarlarda ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kullanım yerine ve amacına göre farklı mekanik düzeneklere sahip robot kol çeşitleri bulunmaktadır.

Gelişmiş Robot Kol Örneği

Yandaki resimde özel olarak hazırlanmış beş eksenli eklemli robot kol projesi ORION yer almaktadır.

Robot kol siparişi alınmamaktadır.


Orion Robot Kol Video 1

Orion Robot Kol Video 2
Robot Kol Tipleri

Eklemli Robot Kol


Eklemli Robot Kol:

Yandaki resimde görülen 6 eksenli eklemli robot kol tipi endüstride en yaygın kullanılan robot kol tipidir. Bu tip robot kollar ulaşabilirlik açısından maksimum derecededirler.

Kartezyen Koordinatlı Robot Kollar:

Bu robot kollar x-y-z koordinat sisteminde çalışır ve sınırlandırılmış hacmin herhangi bir bölgesine ulaşabilirler. Ulaşabildikleri alan içerisinde etkili iş görebilen ve endüstride genellikle yüksek yükleme kapasitesine gerek duyulan ağır işlerde kullanılabilirler.

Silindirik Robot  KolSilindirik Koordinatlı Robot Kollar:

Silindirik robot kollar bir temel yatağı döndürerek biri radyal diğeri düşey eksende çalışan iki uzvu taşıyan robot kollardır. Bu tip robot kollar yüksek döüş kabiliyetlerinden dolayı kaynağın ve hedefin aynı doğrultuda olmadığı montaj işleri gibi işlerde kartezyen kooordinatlı robot kollara göre çok daha etkilidirler.

Scara Robot Kollar:

Scara Robot

Silindirik koordinatlı robot kolların özel bir tipi olan scara robot kollar, hızlı hareket kabiliyetleri ve çalışma hacmi içerisinde istediği yere çok çabuk ulaşılabilmelerinden dolayı özellikle montaj işlerinde çok popülerdir.

 

 

Küresel Koordinatlı Robot Kollar:

Küresel Koordinatlı Robot Kol

Küresel bir çalışma hacmine sahip olan robot kollardır. Küresel koordinatlı robot kollar endüstride cilalama, transfer işlemleri gibi işlemlerde kullanılırlar.

robotik