Kondansatör Çeşitleri, Elektrolitik, Seramik, Kağıt, Metal, Plastik Kondansatör
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

Dielektrik Maddeye Göre Kondansatör Çeşitleri

Elektrolitik Kondansatörler
Elektrolitik Kondansatör
Elektrolitik kondansatörlerde dielektrik madde olarak asit borik eriyiği ya da borakslı elektrolitler bulunur. İletken levhalar ise alüminyum ya da tantalyum plakalardır. Elektrolitik kondansatörler, kutuplu ya da kutupsuz olarak üretilirler. Kutuplu olan kondansatörler DC devrelere bağlanırken artı ve eksi uçlara dikkat edilmelidir. Yanlış yapılan bağlantılarda anotta bulunan oksit tabakası metal yüzeyi kısa devre edip, yüksek ısı oluşumuna ve kondansatörün patlamasına yol açabilir.

Elektrolitik kondansatörler sıvılı tip ve kuru tip olarak ikiye ayrılır. Sıvılı tip elektrolitik kondansatörler sadece DC devrelerde kullanılabilen, pozitif levha olarak alüminyum barındıran kondansatörlerdir. Bu tip kondansatörlere DC akım uygulandığında, pozitif levha üzerinde yalıtkan bir oksit tabakası oluşarak dielektrik gibi davranır. Oluşan bu tabaka çok ince olduğundan kondansatörün kapasitesi yüksek olur. Kuru tip elektrolitik kondansatörlerde ise elektrolitik sıvı yerine boraks eriyiği emdirilmiş kağıt ya da bez kullanılır.

Elektrolitik kondansatörlerde bulunan elektrolitik sıvısı aşırı sıcak nedeniyle zamanla kurumaya başladığından, kondansatörün kapasite değeri düşebilir ve bu durum hassas devrelerin çalışma sisteminde arızalara neden olabilir.


Kağıtlı Kondansatörler

Kağıtlı kondansatörler, yalıtkanlık kalitesini arttırmak için parafin maddesi emdirilmiş 0,01 mm kalınlığındaki kağıdın iki yüzüne 0,008 mm kalınlığında kalay ya da alüminyum plakalar yapıştırılarak üretilir. Kağıtlı kondansatörlerin kuru kağıtlı, yağlı kağıtlı ve metalize kağıtlı gibi modelelleri bulunmaktadır.

Metal Kağıtlı Kondansatörler

Kağıtlı kondansatörlerden farklı olarak bu tip kondansatörlerde kağıt üzerine basınç yoluyla ince alüminyum ya da çinko kaplanmıştır. Bu yöntemle kondansatörler daha küçük boyutlu ama kağıtlı kondansatörlere göre daha yüksek kapasiteye sahip şekilde üretilmektedir. Metal kağıtlı kondansatörlerde, yüzeyin bir bölümünde kırılma olduğunda ark oluşur. Bu kısımda ince bir metal yüzey basıncı oluşarak metalsiz bir yüzey oluşur ve kısa devreyi önler. Metal kağıtlı kondansatörlerin bu durumu onlara kendilerini onarabilme özelliği kazandırır.

Plastik Kondansatörler
Plastik Kondansatör Çeşitleri
Plastik kondansatörlerin yalıtkan kısımlarında; polipropilen, polyester, polikarbonat, iletken kısımlarında ise alüminyum levhalar kullanılır. Plastik kondansatörlerin kapasite değerleri çok kararlıdır, metal kağıtlı kondansatörler gibi kendilerini onarabilirler ve yalıtkanlık dirençleri yüksektir.

Tantal Kondansatör ÇeşitleriTantal Kondansatörler

Tantal kondansatörler, anot olarak görev yapan oksitlendirilmiş bir tantal yaprak ve katot ile sargıyı tutan bir gözenekli tutucudan oluşur. Bu kondansatörlerin kapasite değerleri 0,1 mikrofarad ile 68 mikrofarad arasında değişir.

Seramik Kondansatörler

Seramik Kondansatör ÇeşitleriSeramik kondansatörlerde iletken levhalar arasında baryum titanat ya da titanyum dioksit gibi seramik maddeler bulunur. Disk şeklindeki seramik kondansatörlere mercimek kondansatörler de denir. Seramik kondansatörlerin kapasite değerleri küçük, toleransları ise %20 civarındadır. Bu tip kondansatörlerin kapasite değerleri sıcaklık ve nemden kolay etkilenir. Seramik kondansatörlerin enerji kayıpları düşük olduğundan yüksek frekanslı devrelerde kullanılabilirler.

Mika Kondansatörler
Mikalı Kondansatör Çeşitleri
Mikalı kondansatörlerde dielektrik madde olarak yalıtkanlığı çok yüksek olan mika kullanılır. Mika kondansatörler ince metal folyolar arasına mik konularak üretilir. Mikalı kondansatörlerin kapasite değerleri 1 pikofarad ile 0,1 mikrofarad arasında, çalışma voltajları 100 V ile 2500 V arasında, toleransları ise %2 ile %20 arasında değişir.

SMD (Surface Mounted Device) Kondansatörler

Küçük elektronik devrelerde kullanmak için üretilen kondansatörlerdir. Gövde boyutları küçük olduğundan lehimlenmesi zordur.

Polyester Kondansatörler

Dielektrik madde olarak polyester kullanılan kondansatörlerdir. Kapasite değerleri 220 pikofarad ile 0,33 mikrofarad arasında değişebilir.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
Kondansatör nedir, Kondansatör yapısı, şarjı, birimleri
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa Kapasiteye Göre Kondansatör Çeşitleri, Kondansatör Ölçümü, Kondansatör Bağlantıları
robotik